Město Karlovy Vary je bezesporu jedno z nejkrásnějších lázeňských měst s nejvyšším podílem zeleně. Jeho proslulé přírodní a kulturní bohatství tvoří jedinečná geomorfologie, léčebné prameny a Vřídlo i další přírodní léčivé zdroje, lázeňské lesy a parky, promenády a stezky, říční krajina, architektura, slavná historie i osobnosti. Kulturní hodnota zdejší lázeňské krajiny je zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Aby bylo možné takové unikátní hodnoty spravovat, chránit a rozvíjet, je samozřejmě potřeba mít kvalitní podklady a informace.
Zásadním strategickým a koncepčním dokumentem pro vymezení, stabilizaci a rozvoj jednotlivých ploch zeleně ve městě je územní studie systému sídelní zeleně. Ta dosud poslední byla zpracovaná již v roce 1993, není aktuální, ani v digitální podobě a neodpovídá současným aktuálním poznatkům, problémům a možnostem.
Proto KAM KV v loňském roce připravil zadání pro pořízení nové studie systému sídelní zeleně. První fází studie je důkladné mapování a vytvoření pasportu zeleně. Rozsah řešeného území studie zahrnuje zastavěné území, zastavitelné plochy a vazbu na volnou krajinu.
Pasport zeleně je základem pro další rozvoj městské vegetace. Na jeho základě se nyní připravuje Územní studie systému sídelní zeleně, na jejíž zpracování získalo město dotaci z fondu Operační program Životní Prostředí 2021-2027. Tato studie se zaměří na stabilizaci a rozvoj městské zeleně v návaznosti na urbanistické hodnoty a rozvoj Karlových Varů.
Návrh územní studie zohlední aktuální znalosti a zkušenosti z oblasti udržitelnosti správy zeleně, aplikace zelenomodré infrastruktury, posílení druhové rozmanitosti, adaptace města na extrémní projevy změny klimatu i léčebný potenciál lázeňské kulturní krajiny, ochranu krajinného rázu, prostupnost krajinou i význam prvků zeleně při vytváření kvalitních veřejných prostranství.
Zpracování tohoto odborného podkladu bude sloužit pro další rozhodování města v území a pro navržení konkrétních sadovnických a krajinářských úprav i doplnění prvků modrozelené infrastruktury. Základem bude zajištění trvalé udržitelnosti, stabilizace a odolnosti sídelní zeleně a navazující lázeňské krajiny. Zásadní roli představuje udržitelné využívání vzácných přírodních léčivých zdrojů a městská kulturní krajina jako součást veřejných prostranství i léčebného procesu.