Drahovický most byl zahrnut do ankety Město sobě společně s dalšími lokalitami, které vzešly z podnětů veřejnosti jako možné cíle revitalizací veřejných prostorů Karlových Varů a byl veřejným hlasováním vybrán pro realizaci v roce 2024. Tvoří spojku přes Ohři mezi Drahovicemi a Bohaticemi. V současnosti slouží pro pěší a cyklisty, cílem záměru je proměna čistě dopravní stavby na vitální veřejný prostor, se kterým jsou jeho uživatelé sžití a do kterého se se zájmem vracejí, ne jen přes něj prochází. Most byl původně koncipován pro motorovou dopravu a nyní může těžit z unikátní situace, kdy je jeho velkorysá plocha určena pouze pro chodce a cyklisty. Revitalizace mostu společně s jeho zabydlením novými funkcemi a mobiliářem tak může vytvořit jedinečné místo, kde se potkává město a jeho obyvatelé nad řekou.
Taktický urbanismus
Proměna Drahovického mostu na veřejný prostor bude provedena pomocí zásad taktického urbanismu – rychlého, nízkonákladového akčního přístupu k provádění smysluplných občanských změn v nevyužívaných ulicích a dalších městských prostorech. Tato zástupná realizace jednoduchých zásahů pak může být v případě kompletní rekonstrukce Drahovického mostu nahrazena trvalejšími a propracovanějšími prvky. Fungující veřejný prostor s aktivní komunitou uživatelů bude v tu dobu závazkem k dlouhodobější změně – most a jeho okolí pak může být doplněn dalšími zásahy zkvalitnění veřejného prostoru, např. zvelebování břehů, zpřístupnění nábřeží Ohře a další. Pro nastartování této proměny je zamýšlena také veřejná akce s představením záměru proměny, doplněná o aktivační program pro školy, rodiče s dětmi a další zájemce z lokality.
Záměr
Přes most prochází důležitá pěší spojení, značení turistická trasa a mnozí cyklisté se zde napojují na cyklostezku č. 6 Euregio Egrensis. Na mostě by měla být zachována dostatečná prostupnost pro tyto způsoby dopravy, hlavní proud se předpokládá podél západní hrany mostu, která je nejkratší spojnicí k přechodu přes ulici Drahomířino nábřeží. Zároveň by neměl být blokován nástup na schodiště vedoucí na lávku do Bohatic. Větší plocha pro umístění potenciálního jádra prostoru se nachází na drahovickém břehu.
Mobiliář
Na most bude umístěn jednoduchý mobiliář s různými funkcemi založený na jednotném modulu 1,5 m. Jednotlivé prvky budou sloužit jako sedačky, pódia, lehátka, stolky nebo květináče. Na mostě budou umístěny převážně podél východní hrany, kde se předpokládá menší frekvence pohybu. Mobiliář je navržen se záměrem maximální variability, i proto se nepředpokládá jeho kotvení. Mnohá alternativní využití objeví přímo sami návštěvníci místa. Mobiliář bude proveden ze svařovaných kovových rámů s dřevěným opláštění. Některé prvky budou mít variantně opláštění z HDPE desek s různými herními prvky – výřezy bludiště, plánky pro stolní hry nebo piškvorky a lodě. Mobiliář bude doplněn o odpadkové koše a stojany na kola.
Galerie Venek
Na mostě najde své místo také sada oboustranných nosičů – vitrín, ve kterých bude sídlit venkovní galerie Galerie Venek. Oproti klasickému vystavování uměleckých děl v interiérech galerií a muzeí přináší umění na veřejná prostranství široké veřejnosti jako alternativní formu zážitku. Drahovický most by se tak stal jednou ze zastávek na trase venkovních uměleckých výstav v Karlových Varech.
Nový asfaltový povrch a malba
Součástí záměru je výměna asfaltového krytu a malba na asfaltový povrch mostovky. Pro trvalou malbu na mostě bude vytvořen grafický návrh na základě kreseb vzniklých přímo na místě při veřejné akci představení záměru revitalizace. Každá zúčastněná skupina nebo kolemjdoucí by tak mohl mít svou část kresby zjednodušeně zapojenou ve finální realizované grafice.
Další fáze revitalizace
V dalších fázích vývoje veřejného prostoru na mostě by mohlo být umístění drobného gastrozázemí – například kontejnerová kavárna.