Člověk se vyvíjel vždy v úzkém vztahu k životnímu prostředí, které ho obklopovalo a využíval přírodních zdrojů k zajištění základních životních potřeb a také k prevenci a léčbě nemocí. Současná technická společnost ovlivňuje negativně kvalitu životního prostředí a změny krajiny na místní, regionální a globální úrovni.
- Oblast Karlovarska je charakteristická výraznými rozdíly mezi průmyslovou a urbanizovanou krajinou a oblastmi s vysokým přírodním potenciálem: Slavkovský les, Doupovské a Krušné hory.
- Lesní masívy tzv. Karlovarských lázeňských lesů tvoří významný krajinný celek, který je vhodný jako prostor příměstskou rekreaci obyvatel Karlových Varů a lázeňských hostů.
- Tento prostor je svou skladbou dřevin a rostlin, konfigurací terénu a sítí stezek velmi vhodný pro pohybovou rekreaci a klimatickou léčbu chronicky nemocných osob.
- Chůzi (př. jogging u zdravých mladších osob)
- Protahovací, rezistentní, uvolňovací cvičení
- Dechové techniky
- Regenerační, relaxační a meditační techniky
Komentovanou procházku vedl Doc. PaedDr. Petr Kolisko Ph.D., který byl původně učitelem tělesné a zdravotní tělesné výchovy. V současné době působí na Vysoké škole tělesné výchovy a sportu „Palestra“ Praha. Dlouhodobě se věnuje problematice a propagaci využití nefarmakologických, přírodních prostředků v prevenci a léčbě civilizačních onemocnění. Od roku 1995 se věnuje výzkumu vlivu stresu a regenerace na neurovegetativní systém. Byl jedním z prvních propagátorů Nordic walkingu v České republice. Jeho poznatky z oblasti klimatoterapie byly prakticky využity např. v Priessnitzových léčebných lázních, léčebných lázních Slatinice, v léčebných lázních Teplice n. Bečvou, v lázeňském hotelu Prezident Karlovy Vary, aj. V roce 2012 byl jedním z hlavních autorů projektu „Stezky zdraví v Plzeňském kraji“ (www.stezkyzdravi.cz).
Spolupořadatelem akce je Ústav pro výzkum a edukaci aktivního zdraví a Palestra, vysoká škola tělesné výchovy a sportu v Praze.