Karlovy Vary se dočkají modernizace jednoho z nejvýznamnějších městských parků. Architektonická soutěž přinesla rozmanitou škálu řešení, která pracují s jedinečnou historickou podobou lázeňského parku, přičemž reflektují nároky na současnou krajinářskou architekturu. Odborná porota pečlivě hodnotila 7 soutěžních návrhů, přičemž rozhodování probíhalo formou rozsáhlých diskuzí s důrazem na kvalitu celkového řešení návrhu, kvalitu vegetace v parku, funkčnost, přístupnost a obslužnost a v neposlední řadě také ekonomickou stránku návrhu a to nejen z pohledu investičních nákladů ale i následné údržby. Porota ocenila zejména návrhy, které šetrně nakládají se stávajícími stromy a zelení v parku, posilují vazbu mezi parkem a řekou a citlivě vnímají současné i budoucí potřeby tohoto výjimečného veřejného prostoru.
Porota
Řádní členové poroty – závislí
Ing. Andrea Pfeffer Ferklová, MBA / primátorka Statutárního města Karlovy Vary, místopředsedkyně poroty
Ing. Bc. Stanislav Dvořák, Ph.D. / ředitel Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary, p.o.
Ing. Petr Bursík / člen zastupitelstva Statutárního města Karlovy Vary
Řádní členové poroty – nezávislí
Ing. Petr Velička / autorizovaný architekt a krajinářský architekt, ateliér M&P Architekti, předseda poroty
Ing. Zdeněk Sendler / autorizovaný krajinářský architekt, Atelier zahradní a krajinářské architektury Sendler
Ing. arch. Ivan Gogolák, Ph.D. / autorizovaný architekt, kancelář gogolák+grasse
Ing. arch. Martin Frei / autorizovaný architekt, ateliér Rusina Frei
Náhradníci poroty – závislí
Ing. arch. Karel Adamec / ředitel KAM KV°, p.o.
Náhradníci poroty – nezávislí
Ing. arch. David Mareš / autorizovaný architekt, ateliér třiarchitekti
1. místo – ofschem architekti s.r.o.
Ing. arch. Luboš Františák, Ph.D. / Ing. Marek Holán / Ing. arch. Matěj Ondruch / Ing. arch. Viktor Schwab
Hodnocení poroty: Porota hodnotí návrh jako realistický, komponovaný s rozmyslem, logikou a citem pro detail. Navržené řešení se oprošťuje od historie, vnímá současné potřeby a budoucí vývoj parku. Koncepce je jednoduchá, elegantní, akcentuje provoz a sezónní využití. Vedení komunikací je racionální, funkční a zohledňuje pěší pohyb v parku. Vytváří čisté plochy s ohledem na stávající dřeviny a přináší nové pohledové vazby. Revize vzrostlých stromů a dalších vegetačních prvků je dobře promyšlená, návrh vytváří dostatek prostoru pro nové budoucí výsadby kosterních dřevin. Návrh dobře zohledňuje ekonomickou rovinu návrhu. Návrh jasně člení prostor parku, umisťuje důstojný a funkční pavilon kavárny k patě svahu a vhodně sceluje centrální prostor. Návrh zpřístupňuje vodní jezírko pobytovými schody, upravuje tvar vodní hladiny a pohledově ho propojuje s kolonádou i dalšími prostory. Řešení nábřežní promenády se střídáním orientace velmi dobře komunikuje s řekou i parkem, přičemž vystihuje hodnotné pohledy v jednotlivých úsecích. Zpřístupnění nábřeží je velmi kompatibilní s řešením náplavky na protějším břehu.
2. místo – M2AU s.r.o
Ing. arch. Filip Musálek / Ing. arch. Linda Obršálová / Ing. Lýdie Šušlíková / Ing. arch. David Helešic
Hodnocení poroty: Porota hodnotí navržené řešení jako velmi kultivované. Charakter parku je spíše městský, odpoutává se od reminiscence reprezentativního lázeňského parku. Park dobře funguje jako jedno z možných zastavení na celé promenádě lázeňským centrem města. Návrh se nezabývá původními dispozicemi parku, přináší nové pojetí. Jako jediný návrh otáčí zažité rozložení aktivit v prostoru a přesouvá těžiště parku společně s kavárenským pavilon do nástupního prostoru u Dvořákovy lávky. Umístění pavilonu odtrhává komerční náplň od zbytku parku. Vedení cest je funkční, variabilní a estetické. Zohledňuje korzování a pohyb různých skupin uživatelů, akcentuje napojení na hlavní tah z Dvořákovy lávky. Inovuje trasy parkem, vč. umožnění příchodu přes hladinu jezírka a respektuje stávající kosterní dřeviny. Otevřená centrální plocha dává vyznít Sadové kolonádě jako jasnému cíli v závěru parku, dominanci podtrhují trvalkové výsadby kolem kolonády a jezírka. Centrální plocha je velmi variabilní, vychází maximálně vstříc velkým kulturním akcím. Ke zvážení je materiálové dělení povrchů okružní pěšiny a hlavní nábřežní promenády v místě souběhu, tvrdé oddělení přináší odlišnou funkci a režim pohybu v nejfrekventovanějším místě průchodu parkem i složitou údržbu povrchů. Návrh vhodně zohledňuje následnou údržbu. Vymístění festivalové náplně vhodně využívá okrajové části, je kapacitní a chrání centrální prostor parku se vzrostlými stromy. Nový kavárenský pavilon je vhodné realizovat pouze za předpokladu odstranění stávající kavárny.
3. místo – Atelier Za Mák
Ing. Michaela Zudová / Ing. arch. Matěj Šebek / Ing. arch. Karolína Hausenblasová / Ing. arch. Matěj Bělohlávek / Ing. Anastázie Zemanová
Hodnocení poroty: Porota hodnotí navrženou dispozici jako citlivou s ohledem na ochranu kosterních dřevin a jejich harmonii s novými plochami. Rozčlenění travnatých a zpevněných ploch akcentuje mnohovrstevný provoz a sezónní využití. Kompozice a pojetí parku zachovává reminiscenční prvky historického vývoje a vystihuje atmosféru místa. Ke zvážení je fragmentovaná kompozice bosketu ve středovém prostoru, kdy bosket nemá jasně definovanou geometrii díky své fragmentaci. Nové stavby jsou komponované poměrně citlivě a s přiměřeným detailem, problematický je vztah ke stávajícím vzrostlým stromům v zeleném svahu. Propojení parku s okolím je jednoduché a čistě řešené, návrh přináší funkční a estetické propojení nového schodiště do ulice Zahradní. Nástupy do parku zachovávají centrální prostor, ten spolupracuje s kolonádou. Návrh dobře řeší komunikaci s řekou a druhým břehem. Kavárna má utilitární formu dobře korespondující s hmotou parku, návrh prokázal dobrou práci s detailem.
1. místo - ofschem architekti s.r.o.
1. místo - axonometrie
2. místo – M2AU s.r.o
2. místo - axonometrie
3. místo – Atelier Za Mák
3. místo - situační plán parku