Již jedenáct týdnu je zkušební model pitného stojanu vystaven účinkům minerální vody. Model má ověřit rychlost a techniku pokameňování. Tvar, velikost, rychlost růstu a zbarvení určují přírodní procesy. Odhadovaný nárůst vrstvy usazenin je několik milimetrů, až jeden centimetr za měsíc. Bude-li vše fungovat dle předpokladů, můžeme se na finální umístění Krasavce před vchodem do Vřídelní kolonády z Divadelního náměstí těšit již v příštím roce. Obyvatelé i návštěvníci Karlových Varů se tak stanou pozorovateli vzniku sochařského díla, jehož autorem jsou místně specifické přírodní procesy. Realizace finální podoby pítka je pomyslně přenechána přírodě. Bude se neustále proměňovat, růst i měnit tvar tím, jak na něj bude vřídelní voda působit. Krasavec Oldřicha Moryse bude tedy nejen funkčním pitným stojanem, ale i soudobým uměleckým dílem, které bude díky své proměnlivosti lákat k opakované návštěvě.
Objekt je složen z vertikálního sloupu a horizontálního ramene, jehož konec je osazen leštěným vřídlovcem. Projekt vymezuje nerezové plochy, které podléhají běžné údržbě a čištění a plochy
určené růstu Krasavce. V řádu vyšších let bude dosažena meze růstu. Minerální voda vyvěrá na povrch po 25000 letech, kdy dopadla na zem jako dešťová. Krystalizující minerály, kterými se věky sytila, se stávají výživou Krasavce. Z geologického hlediska extrémně rychlý růst vřídlovce je z lidské perspektivy pomalým přírodním divadlem rozloženým do horizontu několika let, ale i přesto je nárůst velice jasně patrný každý týden.