Krematorium v Karlových Varech bylo vystavěno podle velmi zdařilého funkcionalistického návrhu Ericha Langhammera v roce 1933. Budova vydržela fungovat s přestávkami do současnosti, dnes je však evidentní, že celý areál musí projít postupnou rekonstrukcí tak, aby mohl důstojně sloužit potřebám společnosti další desítky let. Jako největší slabiny jsme identifikovali celkový stavebně technický stav budov, stav technologické výzbroje krematoria, pokulhávající až nedůstojný funkční provoz budovy a jejích dispozic, dnes již mírně pokleslou estetiku stavby a to jak exteriérů tak i interiérů, uživatelské pohodlí, bezbariérový přístup a energetické fungování budovy.
První krok návrhu představuje úpravu urbanistického kontextu síně a jejího bezprostředního okolí. Architektonická studie navrhuje nový veřejný prostor jako důstojné předpolí instituce.
Cenná funkcionalistická stavba Smuteční síně a krematoria naléhavě vyžaduje opravu a celkovou rekonstrukci. Je potřeba postupovat tak, aby se při co nejmenším možném bourání dosáhlo co možná nejlepšího výsledného stavu. Je navržena kompletní přestavba prostor pro pozůstalé, rekonstrukce samotné smuteční síně a kompletní přestavbu interiérů a přemístění schodiště do suterénu tak, aby se lépe využily dispozice provozního zázemí. V rámci rekonstrukce je nově počítáno i s bezbariérovou přístupností. Síň bude opatřena novým bočním vstupem. Důvodem je jednak bezbariérové zpřístupnění zázemí i síně, jednak plynulejší fungování provozu — vstupuje se z boku, síň se opouští stávajícím hlavním vstupem. Před bočním vstupem bude vytvářeno kryté náměstíčko s kovovým baldachýnem, které ochrání čekající návštěvníky před deštěm a zároveň zakryje vstupy do domu. Prostory pro pozůstalé jsou koncipovány jako kultivovaný shromažďovací prostor s potřebným zázemím a malým oddělitelným salonkem, využitelným podle potřeby. Nově je organizován i prostor pro vystavení zesnulých a kancelář vedení. Zázemí zaměstnanců bude kompletně přestavěno, vybaveno denní místností osvětlenou anglickým dvorkem, šatnami a hygienickým zázemím. V objektu zázemí budou vybudovány nové schody, což umožní lepší využití dispozic i fungování objektu. Samotná síň bude pietně restaurována, očištěna od nepůvodních vrstev, budou odstraněny radiátory a instalováno podlahové vytápění napojené na zbytkové teplo z provozu pece. Podlaha bude provedena z tmavého broušeného terrazza pro snadnou údržbu. Sál bude vybaven novým lavicovým sezením z ořechové spárovky a dřevěným dýhovaným obkladem, na kterém budou integrovány dočasné úložné prostory (věšáky, police) pro hosty. Nad katafalkem bude vytvořené nepřímé osvětlení ze stávajícího kruhového otvoru, které bude vytvářet vertikální kužel měkkého odraženého světla nad podiem. Nově bude upraven i prostor výstupní. Ve stávajícím zádveří bude možnost čekání a odpočinku. Síň bude vybavena dostatečným hygienickým zázemím vč. zázemí pro vozíčkáře, rodiče apod. Odcházet se bude stávajícím hlavním vchodem tak, aby nedocházelo ke zbytečnému míchání jednotlivých skupin pozůstalých.
Stromy v areálu parkoviště budou mít vyvětvené kmeny aby pod nimi vznikl využitelný chodník, bude se jednat o platany Platanus aceriofolia v litinových robátkách. V rámci samotného areálu bude parkově upravená smuteční loučka a další parkové úpravy, napomáhající organizaci pohybu návštěvníků během pietních obřadů a k zajištění jejich soukromí. Podél cest budou založeny nové habrové živé ploty. Fasáda stávající smuteční síně bude obrůstat popínavými rostlinami tak, aby se částečně dosáhlo iluze, že hlavní objem síně vyrůstá ze zeleně. Zeleň by pak zpětně měla být v sezóně viditelná i zevnitř, což bude mít pozitivní vliv na celkovou atmosféru uvnitř sálu.
Součástí návrhu je nové parkoviště pro 28 návštěvníků, včetně vozíčkářů. Je důležitá jasná organizace prostoru a bezpečnost chodců, proto je navrhnut střední pás pro chodce se stromy, přechod a chodník ke vstupu do krematoria tak, aby se jednalo o uživatelsky maximálně přehledný a bezpečný veřejný prostor. Povrchy v první etapě jsou koncipované tak, aby 60% z nich dobře vsakovalo vodu, stromy budou vybaveny modrozelenou infrastrukturou, dešťová voda bude retenována a zpětně využívána na zavlažování. Povrchy parkoviště budou živičné, chodníky dlážděné, v parkové úpravě v areálu hřbitova pak propustné mlatové a z kamenných a cihelných propustných dlažeb.
Předpokládáme stavebně technickou opravu střech, sanaci stavby proti zemní vlhkosti, zateplení zázemí objektu, opravy oken, výměnu systému vytápění, rehabilitaci povrchu atd.
Zpracovatelem studie je ateliér Aoc architekti s.r.o. Celou studii si můžete prohlédnout vpravo v záložce Dokumenty.
- vizualizace vstupu do zázemí pro pozůstalé
- vizualizace vstupu do zázemí pro pozůstalé
- vizualizace prostoru obřadní síně
- vizualizace zázemí pro pozůstalé